Vietnam – čo treba vybaviť pred vstupom?

Vo Vietname sme s manželom strávili skoro 3 mesiace, a tak som sa rozhodla podeliť sa s Vami o naše zážitky. Postupne budem pridávať články o všetkých miestach, ktoré sme navštívili. Pre zaujímavosť – išli sme od juhu na sever, takže bude čo čítať ? Dôležitá etapa je pripraviť si dokumenty na vstup do Vietnamu, a tak vznikol aj tento článok ? Ponúkam Vám naše tipy a triky.

Vietnamská vlajka

Takže, čo treba zariadiť pred vstupom do Vietnamu?

Ako prvé sme riešili očkovania, keďže vo Vietname sme plánovali byť dlhšie. Buď si to riešite cez Vašu obvodnú lekárku, ktorá Vám napíše recepty na očkovacie látky alebo idete priamo do špecializovaných zdravotníckych zariadení. My sme si to riešili cez obvodnú lekárku – je to lacnejšie. Konkrétne sme si dali očkovania – brušný týfus a hepatitídu typu A a B. Môžete zvážiť aj vakcínu – japonská encefalitída. Brušný týfus sa dáva len jedna vakcína a stojí cca 24 eur pre jednu osobu. Hepatitída typu A a B sa aplikujú až tri vakcíny. Podá sa prvá vakcína, o mesiac druhá a o päť mesiacov tretia. Už prvé dve Vás chránia. My sme pred cestou stihli akurát dve vakcíny a tretiu si dáme až po príchode na Slovensko. Jedna vakcína stojí okolo 42 eur pre jednu osobu – záleží v ktorej lekárni ju kúpite, preto sa ceny líšia. Časť z tejto vakcíny preplatí aj poisťovňa (cca 1/3 a odložte si bločky). Treba si pozrieť podmienky vo Vašej poisťovni. A nezabúdajte aj na dobrý repelent. My sme si kúpili taký, ktorý sa strieka na oblečenie, obsahuje 2 najúčinnejšie látky proti komárom (Deet a Permethrin). Tu si ho môžete pozrieť: Predator repelent spray.

Ďalej si musíte pred vycestovaním objednať a zaplatiť pozývací list (approval letter). My sme si ho riešili cez túto stránku http://cheapvietnamvisa.net/, bolo to najlacnejšie a overené, čo sme našli. Tu platíte ,,Service fee“ – cena záleží podľa toho na koľko idete do Vietnamu a či s jedným alebo viacerými vstupmi. Do 2 dní by Vám mal prísť scan oficiálne vyzerajúceho listu v angličtine a vietnamčine s oznámením, že Vám bol udelený pozývací list do Vietnamu. Nám to prišlo do 12 hodín od zaplatenia. Nezľaknite sa, v pozývacom liste bude veľa mien a Vaše medzi nimi. Samozrejme si ho musíte vytlačiť – každý, aby mal jeden ?

Podľa hore spomínanej stránky si treba pozrieť ,,Stamp fee“ a nachystať doláre, ktoré budete platiť na letisku vo Vietname. Každý, aby mal presnú sumu, ktorú potrebuje. Treba si nachystať na víza aj fotky formátu 4x6cm. Od nás pýtali 1 fotku, ale niekde na internete som čítala, že chcú dve. V každom prípade je dobré, keď máte v cudzej krajine so sebou viac fotiek. Treba vyplniť aj tento formulár: Vietnam visa application form on arrival. Je dobré ho vyplniť pred letom do Vietnamu, inak Vás to zbytočne zdržuje. My sme prileteli na letisko Ho Chi Minhovo (Saigon).

Saigon Airport

Celé vietnamské rodiny čakajú na letisku svojich príbuzných

Zhrnutie

Keď prídete vo Vietname na letisko, nachystajte si:
,,approval letter“
vyplnené tlačivo na víza
doláre
fotku
cestovný pas (je nutné mať platný cestovný pas minimálne 6 a viac mesiacov odo dňa vstupu do Vietnamu)

Na letisku treba hľadať Landing Visa (VOA), ktorý sa nachádza pri vstupe do imigračnej haly – tam v okienku všetko odovzdáte a čakáte, kým zakričia Vaše meno. Keď zakričia, prídete k okienku a zaplatíte dolármi. Treba dobre počúvať, lebo to povedia takým čudným prízvukom ? Asi 20 minút sme čakali, kým nám nalepili víza do pasu. Keď to máte, postupujete klasickým spôsobom. Čiže idete do ,,immigration control“, zoberiete si batožinu a vitajte vo Vietname ?

Hanoi predavačka ovocia

Hanoi – predavačky ovocia si to s Vami radi na chvíľu vymenia