Ubud – umelecké a kultúrne centrum Bali

V Ubude máte dostatok možností nasýtiť sa balijskej atmosféry a kultúry. Napríklad môžete vidieť opičky skoro v centre mesta, úžasné sú aj balijské tance, chrámy, famózne jedlá. Mne osobne sa v Ubude veľmi páčilo až okrem prvého zážitku s taxikármi, ktorý opisujem nižšie…Ale ako sa vraví, začiatok zlý, koniec dobrý. A v našom prípade začiatok zlý, všetko ostatné výborné 🙂

Chrám v Ubude

Typický balijský chrám v Ubude

Cesta do Ubudu a zlý zážitok s taxikármi

Do Ubudu sme cestovali z Padang Bay shuttle busom. Shuttle bus sme mali v cene lístka z ostrova Gili Air. Cesta bola v poriadku. Šofér tvrdil, že nás vyhodí v centre mesta pri veľkom supermarkete Coco Market. To však nie je centrum… Keď sme prišli do Ubudu, tak pršalo. Hotel sme nemali ďaleko, ale nechcelo sa nám ísť v daždi pešo. Na cestách sa snažíme využívať hlavne uber. Privolali sme si vodiča a hneď ako prišiel, pribehli za ním iní taxikári, otvárali mu auto. V tom vodič naskočil do auta, tí taxikári mu nechceli dovoliť, aby odišiel, on však zrýchlil a odišiel a oni mu ešte hodili niečo do auta. No poviem Vám, že to sme ešte nezažili, len sme čumeli, že čo sa to deje. Jeden vodič z Uberu nám povedal, že na Bali je Uber nelegálny. Pravdou je, že nie je nelegálny, ale problém s tým majú len lokálny taxikári. No, bohužiaľ videli sme na vlastné oči. A aby ešte potom nebolo málo, ešte drzo za nami tí taxikári prišli a ponúkli nám taxík. Takí sme boli vytočení, že sme si povedali, že za ich hrubé a hnusné správanie nepôjdeme v Ubude taxíkom, že ich nebudeme podporovať. Druhý deň sme si zavolali Uber k hotelu a nebol vôbec problém. Vodič nám dal aj vizitku, a tak sme mali o problém postarané 🙂
Tip – Keď chcete využívať uber na Bali aj Vy, je dôležité si dávať pozor, kde si ho privoláte. Radšej nie pri hlavných destináciách a väčších supermarketoch. Teda aspoň v Ubude. Na Kute sme sa nestretli s takýmto niečím. Prvý dojem z Ubudu som mala teda zlý, našťastie hotel to hneď napravil.

Náš hotel Suparsas Homestay bol blízkosti centra, mal krásnu tichú záhradu. Káva, čaj boli k dispozícii non stop zadarmo. Dokonca aj raňajky boli v cene a výborné.

Kto chce zažiť krásny kultúrny zážitok, treba ísť na balijské tance. Balijských tancov je viacej a my sme si vybrali  na základe odporúčaní Kecak Fire Trance Dance v chráme Pura Dalem Taman Kaja. Tento tanec patrí medzi najznámejšie a je dominantný pre využívanie ľudských vokálov, čo môžete vidieť aj na videu:

V tomto harmonograme si môžete pozrieť, kde a o koľkej balijské tance bývajú. Ceny sa však už zvýšili, konkrétne náš Kecak Fire Trance Dance stál 75 000 IDR na osobu.

Určite odporúčam navštíviť aj terasovité ryžové polia. Tiež je to pohladenie na dušičku :-). Najbližšie k Ubudu (cca 30 minút autom) sú Tegalalang Rice Terrace. Ľudia odporúčali aj Jatiluwih Green Land, sú však od Ubudu vzdialené až cca 40 km. Skladá sa z viac ako 600 ha ryžových polí. Je zapísaný do svetového dedičstva UNESCO.

Tegalalang Rice Terrace v Ubude

Terasovité ryžové polia

Veľmi zaujímavý je aj Monkey Forest. Ide o posvätnú prírodnú rezerváciu, v ktorej komplexe žije približne 340 opíc a sú tam tri hinduistické chrámy. Návštevníci majú zakázané kŕmiť opice, výnimkou sú banány, ktoré sa kupujú pri vstupe.  Vstupné bolo 40 000 IDR. Otvorené to bolo denne od 8.30h do 17.30h. V prvom rade si dávajte pozor na Vaše veci, neraz sa stalo, že opičky niečo ukradli, dokonca aj náušnice. Všade bol personál, takže keby bol nejaký problém, kľudne choďte za nimi.

Opička, Moneky Forest, Ubud

Opička v Monkey Forest

Opičky, Moneky Forest, Ubud

Rodinka opičiek v Monkey Forest

Pozrieť môžete ísť aj viacero chrámov, za zmienku stojí napríklad Puri Saren Palace, Saraswati Temple.

Puri Saren Palace v Ubude

Puri Saren Palace v Ubude

Pre odvážlivcou Ubud ponúka možnosť ísť aj na aktívnu sopku Gunung Batur. Posledná erupcia bola v roku 2000. Nachádza sa tam aj jazero Batur. Pre zaujímavosť, chodí sa na ňu už o 2.00 hod. a môžete na ňu ísť len so sprievodcom. Treba mať však teplé oblečenie. V roku 2012 bola zapísaná do svetového dedičstva UNESCO.

A čo sa týka dobrých reštaurácií, odporúčam tieto dve: Seeds of Life a Melting Wok Warung

Seeds of Life v Ubude

Famózne vegánske jedlo v reštaurácii Seeds of Life v Ubude

Sú troška drahšie, ale ten kulinársky zážitok stojí za to. Pre mňa to bolo nebíčko v papuľke 🙂

Pevne verím, že toto kultúrne a umelecké mesto oceníte aj Vy 🙂

Chrám v Monkey Forest, Ubud

Tegalalang Rice Terrace v Ubude

Monkey Forest v Ubude