Macao – čínske Las Vegas

Kasína, honosné hotely, luxus, atmosféra viacerých miest – to všetko môžete zažiť v Macao, v čínskom Las Vegas :-). Pre nás to bol jedinečný zážitok, kde sme si vychutnávali a spomínali na Paríž a Benátky. Nachádza sa tu aj najväčšie kasíno na svete – Venetian. Macao má dokonca 7x väčšie zisky z hazardu ako Las Vegas. Príjmy z hazardu sú kostrou štátneho rozpočtu, v ktorom tvoria až 85-percentný podiel. V kasínach sú hlavne Číňania, keďže v pevninskej Číne je hazard zakázaný.

Paríž v Macau – Eiffelova veža a zámok Versailles

My sme tam cestovali z Hong – Kongu a cestu do Macau si môžete prečítať  v článku Hong – Kong, mesto mrakodrapov.

Občania SR môžu ísť na územie Macao bez víz po dobu až 90 dní. Macao má vlastnú menu a tou je macauská pataca (MOP), tá je napevno zviazaná s hong-kongským dolárom (HKD) kurzom 1: 1,03 v prospech HKD. V Macau môžete platiť HKD ale naopak nie, takisto MOP je problém vymeniť aj v okolitých štátoch, preto peniaze radšej miňte alebo rozmeňte ešte v Macau.

Macao patrilo skoro 500 rokov Portugalsku, preto sa nedivte, keď tam uvidíte skoro všade portugalské nápisy. Od roku 1999 sa vrátilo späť pod čínsku jurisdikciu, ale zachovalo si autonómiu. Macao patrí medzi územia s najvyššou hustotou zaľudnenia na svete. Ďalšou zaujímavosťou je, že má najvyššiu priemernú dĺžku života na svete (84,36 roka)My sme tam boli konkrétne jednu noc. Bol to pre nás iba prestupné miesto a aj tie ceny hotelov boli dosť vysoké 🙂

Ruiny sv. Paula v Macao

Hneď ako sme do Macao prišli, naše prvé zástavky smerovali ku pamiatkam. Napríklad sme boli pozrieť Senado Square. Väčšina budov okolo námestia sú európskeho štýlu a mnohé patria medzi chránené pamiatky. V roku 2005 bolo zapísané do svetového dedičstva UNESCO. Ďalšia krásna historická pamiatka je Ruins of St. Paul’s. Postavená bola v 16. storočí (komplex – St. Paul’s College a Cathedral of St. Paul). V tej dobe to bol jeden z najväčších katolíckych kostolov v Ázii. V roku 1835 bol zničený požiarom počas tajfúnu. Môžete teda vidieť len krásne ruiny v centre mesta. Múzeum bolo otvorené každý deň od 9.00h do 18.00h. Ruiny boli v roku 2005 zapísané do svetového dedičstva UNESCO. Takisto sme boli pozrieť St. Dominic’s Church. Ide o barokový kostol zo 16. storočia, ktorý tiež patrí pod UNESCO. Stavba kostola bola dokončená v roku 1587.

Benátsky most Ponte di Rialto v Macao

Pre mňa taká srdcovka a topka bola Eiffelova veža, ktorá je súčasťou hotelového komplexu The Parisian Macao. Veža má 150 metrov, originál v Paríži má 324 metrov. Osobne milujem Paríž a vidieť skoro polovičnú Eiffelovku bolo naozaj krásne. Boli sme sa na ňu pozrieť večer, keď bola celá vysvietená. Každých 15 minút začala celá blikať a v pozadí hrala hudba. Zážitok na celý život :- ). Do Eiffelovky sa môžete ísť aj pozrieť, otváracia doba je každý deň od 11.00 do 23.00, pričom posledný vstup je 22.30h. Vstupné bolo 100 HKD na osobu. Svetelná show býva denne od 19:30 hod do 22:00 hod, každých 15 minút. Svetelná show však nie je od 20:30 do 21:30 – prvý utorok v mesiaci na podporu Hodiny Zeme.


Pri Eiffelovke bol dokonca kasíno s obchodným domom, ktorý sa podobal na zámok Versailles a krásny bol aj zvnútra. Ak Vám nestačí iba Paríž a páčia sa Vám napríklad aj Benátky, v Macao to nie je problém 🙂 Hneď vedľa parížskej časti bola aj benátska – Venetian, kde sa môžete kochať výhľadom na námestie ako v Benátkach. A s parížskym obchodným domom bolo spojené aj benátske. Môžete sa tam previezť aj na gondolách. V Macao je asi všetko možné 🙂 Večer určite odporúčam pozrieť aj kasína. Nezabudnite si so sebou však zobrať pas. Macao je najväčšie centrum hazardu na svete 🙂

Bývali sme v Emperor hotel. Ako som už písala vyššie, pripravte sa, že peňaženku troška viac oprášite. Poviem Vám ale, že Macao vo Vás zanechá nezabudnuteľný zážitok.

Plavba na gondolách po nákupnom centre v Macao

Námestie Senado v Macao

Hotel Grand Lisboa s kasínom v Macao

Zvonica svätého Marka v Macau

Kasíno Venetian pripomína skôr galériu

Čarovné vnútro v obchodnom centre v Macao