Pláž v Amede

Lovina a Amed

V Lovine a Amede sa môžete tešiť na kopec zážitkov. Lovina je preslávená úžasnými delfínmi a Amed zas svojim krásnym podmorským svetom, šňorchlovaním a potápaním.

Do Loviny (severná časť Bali) sme cestovali z Kuty. Išli sme pohodlne Uberom. Šofér nám cestou zastavil pri zaujímavých miestach a celkovo cena od hotela k hotelu bola 360 000 IDR za auto. Cena bola porovnateľná s cenou autobusu.

Chrám na Bali Pura Ulun Danu Bratan

Najfotografovanejší chrám na Bali – Pura Ulun Danu Bratan

Cestou sme si urobili prestávku pri chráme Pura Ulun Danu Bratan.  Je to jedno z najznámejších miest na Bali. Ide o hinduisticko – budhistický chrám, ktorý sa skladá zo štyroch budov a každá z nich uctieva iného boha. Chrám sa nachádza na brehu jazera Bratan, ktoré je hlavným zdrojom zavlažovania. Jazero vzniklo zaplavením krátera vyhasnutej sopky. Táto oblasť spolu s priľahlými ryžovými terasami je zapisaná v UNESCU. Chrám dodnes slúži k náboženským účelom, pri ktorých dochádza k obetiam pre balijskú bohyňu vody, jazier a riek Dewi Danu. Je obklopený horami, čo dotvára malebnú scenáriu. Dokonca je zobrazený aj na bankovke 50 000 IDR. Postavený bol v roku 1633.  Nachádza sa 1200 m n.m. a má studené tropické podnebie. Vstupné bolo 50 000 IDR na osobu.

Lovina

Musím priznať, že Lovina mala atmosféru dedinky. V porovnaní s Kutou tam bolo naozaj máličko ľudí a hlavne starší. My sme boli v Lovine dve noci a určite to stojí za to.

Pláž v Lovine

Pláž v Lovine

Na pláži bol čierny piesok a bohužiaľ voda nebola až tak čistá. Ako som už písala, Lovina je preslávená delfínmi. Chodia sa pozorovať každé ráno o 6.00 hod. Cena bola 100 000 IDR, ale osobne u námorníkov môžete tento výlet kúpiť za 75 000 IDR. Stačí sa prejsť po pláži a oni si Vás nájdu sami 🙂 Bolo to fantastické, zážitok na celý život. Videli sme veeeľa delfínov, mnohé skákali rovno pri našej lodi.

Bývali sme v hoteli Lovina Beach. Bolo vidieť, že sa o neho veľmi dobre starajú. Medzi chatkami bola záhrada s čarovnými kvietkami. Biele lupene kvetín boli porozhadzované po celom areáli. Celé to tam vytváralo úžasnú atmosféru. Z hotela vidíte priamo na pláž 🙂 Naše potulky po Bali pokračovali do Amedu.

Bazén v hoteli Lovina Beach

Bazén v hoteli Lovina Beach

 

Amed

Do Amedu (východná časť Bali) sme sa presúvali z Loviny. Šoféra sme si zjednali na ulici. Auto pre dvoch so šoférom nás teda vyšlo 400 000 IDR. Šofér chcel zaplatiť 50 000 IDR dopredu. Najprv sa nám to nepozdávalo, no nakoniec sme si povedali, že to nie je veľa a riskli sme to. Na druhý deň prišiel v dohodnutom čase k nášmu hotelu. Takže no problem :-).

Pláž v Amede

Pláž v Amede s výhľadom na sopku

Spomínala som, že každý kraj, mesto na Bali je v niečom výnimočné. Amed bol úžasný na podmorský svet. Super miesto na šnorchlovanie je Jemeluk beach. Videli sme krásne korále, rôzne druhy rybičiek, modrú hviezdicu – a to všetko len kúsok od pláže. Povedala by som, že je to priam rarita. Celkovo tam bolo málo ľudí a myslím, že aj preto je tam príroda taká zachovalá. Sú tam pláže s čiernym pieskom. Kvôli korálom nezabudnite na topánky do mora.

Čierna pláž v Amede

Prechádzka po čiernej pláži v Amede

Vyhľadávaný tip na výlet je potápanie k japonskému vraku v Amede a k vraku lode USS Liberty blízko Amedu – v Tulambene. Loď USS Liberty bola počas 2. svetovej vojny zasiahnutá torpédom. Loď, ktorá bola však pôvodne na brehu – klesla po výbuchu sopky Agung na dno oceánu v roku 1963.

Šnorchlovanie v Amede

Bývali sme v Manis Homestay. Hmmm, na internete mal dobré recenzie, no bohužiaľ pekný bol len naoko. Čo sa týka výzoru, nemôžem mu nič vytknúť. Ale keď nájdete 2 veľké šváby za prvú pol hodinu, čo ste na izbe, tak to už mení celý názor. A ako plus boli komáre. Našťastie sme mali so sebou sprej proti komárom a švábom, tak sme sprejovali ako diví… V podstate sme boli radi, že sme tam zostali iba jednu noc. A naše potulovanie pokračovalo smer moja srdcovka – ostrov Gili Trawangan 🙂

Príroda v Amede

Výhľad z lode na úžasnú prírodu v Amede

 

Chrám v Lovine

Vodný chrám pri jazere BratanZákaz vstupu do chrámu počas menštruácieChrám na Bali Pura Ulun Danu BratanHotel Lovina BeachJeden z najkrajších chrámov na Bali - Pura Ulun Danu BratanPláž v Amede