Hong Kong – mesto mrakodrapov

Ak Vás zaujíma mesto s najväčším množstvom mrakodrapov na svete, tento článok je určený práve pre Vás. Môžete tam vidieť až 1327 mrakodrapov nad 100 metrov, pričom v New Yorku je ich iba 794. A viete, čo má spoločné Hong Kong a Vietnam? No predsa to, že na stavbách používajú bambusové lešenie. Poviem Vám, pre nás to bol šok – vidieť okolo rozostavaného mrakodrapu bambusové lešenie 🙂

Pohľad z Tsim Sha Tsui Promenade

Hong Kong bol 150 rokov britskou kolóniou. Od roku 1997 je súčasťou Číny, ale je autonómny. V rokoch 1950 až 1990 sa rýchlo rozvíjal a stal sa ,,ázijským tigrom” vďaka rozvoju silnej výrobnej základne a neskôr finančného sektora. Teraz je známy ako popredné finančné centrum vo východnej Ázii. Patrí medzi najdrahšie mestá a bolo to tam na cenách naozaj cítiť. Občania SR môžu byť v Hong Kongu bez víz po dobu až 90 dní.

V prvom rade by som Vám spomenula letisko a cestu do mesta. Keď vystúpite z lietadla, pôjdete vlakom ku transfer desk. Potom hľadajte ,,immigration control“. Tam treba mať vyplnenú ,,immigration card“. My sme si ju zobrali a vypĺňali na letisku. Takže no problem 🙂 A potom si idete po batožinu. Na letisku sme si vytiahli hneď peniaze z bankomatu. Čítali sme, že sa treba vyhnúť banke – Bank of China, lebo môže mať poplatky. Potom pozeráte smer ,,public bus“ a na tejto stránke si môžete pozrieť autobus, ktorý Vám bude vyhovovať. Pred nástupišťom si musíte v stánku kúpiť lístok. Bolo to lacné a pohodlné cestovanie 🙂 My sme išli konkrétne autobusom A11, cena 40 HKD – cca 5 EUR.

Hneď prvý deň sme si kúpili kartu na metro – Octopus.  Cena bola 150 HKD na osobu. Z toho 100 bol kredit, 41 záloha a 9 manipulačný poplatok. Ak Vám na karte zostane kredit, pri odchode Vám ho vrátia a aj so zálohou. V Hong Kongu sme boli 3 noci. Preto sa nám karta oplatila viacej, ako si kupovať jednorazové lístky.

Hong Kong - Sky Terrace 428

Výhľad zo Sky Terrace 428

Náš prvý cieľ bol pozrieť si mesto z nadhľadu 🙂 Konkrétne Victoria Peak a Sky Terrace 428. Ide o vláčik, ktorý Vás dostane do výšky 428 m nad morom a cez obchodný dom sa dostanete na ,,Sky Terrace 428“. Dole pred vláčikom sa pripravte na dlhé rady, my sme tam čakali vyše hodiny. Ten výhľad potom však stojí za to. Boli sme tam večer, aby sme videli svetelnú show. Tá bývala každý deň o 20.00 hod. Musím však priznať, že od show sme čakali viac. Nemusíte sa preto ponáhľať, ale určite tam odporúčam ísť neskôr, aby ste videli celé mesto zahalené do rôznych farieb a tvarov 🙂 Lístky si môžete kúpiť napr. na Garden Road Peak Tram Lower Terminus. Vstupenky na ,,The Peak Tram & Sky Terrace 428“ stáli 88 HKD na osobu. Dali sa kúpiť aj lístky iba na vláčik, cena bola 45 HKD na osobu.  The Peak Tram bol otvorený denne od 7.00 hod. do polnoci. Sky Terrace bola otvorená od pondelka do piatku v časoch od 10.00 hod. do 23.00 hod. a počas víkendov a sviatkov od 8.00 hod. do 23.00 hod.

Čo sa týka svetelnej show, nám sa viac páčila na Tsim Sha Tsui Promenade, pretože tam bola spojená aj s hudbou a bol tam lepší výhľad:

Toto miesto je teda stvorené pre romantické prechádzky 🙂 Nachádza sa tam Clock Tower. Ide o 44 metrov vysokú pamiatku, ktorá bola postavená v roku 1915 ako súčasť Kowloon-Canton, železničnej stanice. Bol to orientačný bod pre milióny čínskych prisťahovalcov.  Prejdením tejto stanice prišiel nový, lepší život. Stanica bola zničená v roku 1978 a zostala len veža s hodinami.

Clock Tower, Hong Kong

Clock Tower v Hong Kongu

Pri Tsim Sha Tsui Promenade môžete vidieť aj Garden of Stars. Je to dočasná atrakcia za Aveniu of Stars, ktorá sa rekonštruuje a má byť otvorená v roku 2018. Sú v nej sochy a odtlačky rúk lokálnych celebrít, ako Bruce Lee, Anita Mui, kreslená postavička McDull atď.

Veľmi zaujímavý je Hong Kongský park. Je to verejný park, ktorý je otvorený od roku 1991. Obklopený je mrakodrapmi, môžete v ňom vidieť napríklad exotické vtáky, umelé jazero a korytnačky. Je to to správne miesto na relax v rušnom meste.
Vyhľadávanou turistickou atrakciou je aj Big Buddha. Nachádza sa na ostrove Lantau a je jedným z najväčších sediacich sôch Buddhu na svete. Bronzová socha je 34 metrov vysoká a váži cez 250 ton. Buddha je otočený na sever, smerom k Číne, aby dohliadal na čínsky ľud. Je to ojedinelé, pretože väčšina sôch Buddhu je otočených na východ alebo juh. V blízkosti sa nachádza kláštor Po Lin. Kláštor a Buddha boli otvorené pre verejnosť denne od 10.00 hod. do 17.30 hod.  Prístup k vonkajšej strane Buddhu bol zadarmo, inde bolo vstupné.

Ešte ma napadol jeden tip – určite sa prevezte aj loďou. My sme išli zo Star Ferry Pier Tsim Sha Tsui do Central Ferry Pier. Keďže je to MHD, cena bola iba 2 HKD 🙂

Na nákupy môžete ísť na Street night market a Ladier market.  Aj tu platí, že ceny treba zjednávať 🙂

Ak budete v Hong Kongu určite nevynechajte kulinársky zážitok v Mammy Pancake. Predávajú tam špeciálne ,,bublinkové” palacinky rôznych druhov ako napr. čokoládové, ale aj exotické ako fazuľové so zeleným čajom. Poviem Vám však, že vaše chuťové bunky dostanú tú správnu vlnu. Toto bistro má dokonca ocenenie Michelinovu hviezdu ?

Mammy Pancake, Hong Kong

Hong Kongské palacinky ocenené Michelinovu hviezdou

Čo sa týka reštaurácií, hlavne sme si googlili do ktorej pôjdeme, ale pravdu povediac – väčšinou sme išli do nejakej náhodnej. Ceny v reštauráciách sa veľmi nelíšili – cca boli v rozpätí od 50 do 100 HKD. Takéto ceny boli aj pri trhoch, aj v lepšie vyzerajúcich reštauráciách. Takže každý podľa preferencií  🙂

Bývali sme v Homy Inn North Point. Boli sme veľmi radi za tento výber. Hotel bol veľmi čistý, krásne prerobený, v dobrej a bezpečnej štvrti a blízko metra. V Hong Kongu musíte očakávať malé izby a opak nebola ani naša izba, ktorá mala 10m2. Bola však veľmi útulná.

Tip – Keď sa rozhodnete cestovať do Hong Kongu, určite si hotel vyberajte podľa štvrti a budovy, v ktorej sa nachádza. Lacnejšie hotely sú často v Chungking Mansions a Mirador Mansions. Bývajú tam rôzny pochybní ľudia, ktorí sa Vám snažia predať okuliare, hodinky atď. Keď sme tadiaľ prechádzali, boli naozaj otravní a pravdu povediac, bála by som sa tam bývať. Na internete som sa dočítala, že tam bývajú aj rôzni utečenci, drogoví díleri… Takže treba si dobre rozmyslieť, kde pôjdete bývať.

Tip – V Hong Kongu majú anglické zásuvky, takže si so sebou zoberte aj adaptér.

Z tohto mesta mrakodrapov sme ďalej cestovali do Macao – čínskeho Las Vegas 🙂 Išli sme tam loďou, konkrétne spoločnosťou TurboJet. Cena bola 155 HKD. Z mesta sme išli metrom na stanicu Sheung Wan. Ďalej sa držíte značiek, ktoré Vás dovedú až priamo k prístavu. A potom si už len vychutnávate  hodinovú jazdu loďou 🙂

Plnka v metre, Hong KongHong Kong prístav