Naša prvá zastávka Ho Chi Minh

Ak Ťa láka Vietnam a chceš sa dozvedieť viac o tipoch na ubytovanie, reštaurácie, výlety v Ho Chi Minhovom meste (predtým nazývaný Saigon), tento článok je pre Teba ako stvorený :-).

Po príchode na letisko sme si ako prvé rozmenili eurá na ich vietnamske dongy VND. Jedno euro je cca 25 000 VND, takže sa cítite ako boháči 🙂 Keď píšem o peniazoch, nedá mi nespomenúť bankomaty– pre nás bol top Agribank. Vačšina automatov ponúkala výber len 2 000 000 VND, ale ATM Agribank ponúkal až 3 000 000 VND a bez poplatkov.

Pocit milionara

S vietnamskými peniazmi si pripadáte ako milionári

Z letiska do mesta sme išli žltým shuttle busom (linka číslo 109). Jedna jazda pre jedného stála 20 000 VND, čiže to bolo mega lacné 🙂 Taxíky boli drahšie ( 150 000 až 170 000 VND) a vo všeobecnosti sa odporúčali tieto dve spoločnosti – Mai LinhVinasun. Majú taxameter a druhé spoločnosti Vás môžu ošklbať. Nemusíte sa obávať cestovať shuttle busom – je v ňom klíma, wifi  a dokonca vám personál poradí, kde máte vystúpiť, keď im ukážete mapku, kde je Váš hotel.

Bývali sme v Mai Guest House. Hotel sa nachádza v centre mesta, v takej úzkej, bočnej uličke. Troška zle sa nám na začiatku hľadal. Bol čistý, ale izby trošku malé s mini okienkom. My sme v ňom boli dve noci, čiže nám to stačilo. Na dlhšie by som ho moc neodporúčala. Nebola v ňom ani skriňa.

Hneď pri ňom bol ,,street food“ – vlastnili to také milé Vietnamky a úžasne varili. Dokonca aj tá cena bola mega, dalo sa tam najesť od 0,80 centov 🙂. Keď píšem o jedlách, nedá mi nespomenúť tradičnú vietnamskú polievku Pho. Je to buď kurací alebo hovädzí vývar, hlavne s ich tradičnými bylinkami, prepeličím vajíčkom a nudlami.

Cez tripadvisor som si našla, ktoré reštaurácie sú top. Boli sme vyskúšať túto Cyclo Resto. V tejto reštaurácii si nevyberáte jedlo sami, ale donesú Vám 5 chodové menu. Cena pre dvoch bola 270 000 VND. Určite odporúčam na takú vietnamskú ochutnávku.

Čo sa týka pamiatok, tak dva dni si myslím, že stačí na pozretie mesta a tých naj pamiatok.
Jednou z najznámejších je katedrála Notre Dame. Nachádza sa v centre mesta. Postavená bola v rokoch 1863 až 1880. Všetky pôvodné stavebné materiály boli dovezené z Francúzska. Oproti je socha Panny Márie a zaujímavosťou je, že v roku 2005 bolo hlásené, že roní slzy. Cirkev to však nepotvrdila.

Notre Dam Ho Chi Minh

Notre Dame v Ho Chi Minh

Zaujímavá je aj Central Post Office. Táto budova bola navrhnutá Alfredom Foulhoux, a však často je toto dielo pripisované Gustavovi Eiffelovi. Za zmienku stoja dve maľované mapy vo vnútri budovy. Prvá je mapa južného Vietnamu a Kambodže. Na druhej mape je Saigon a jeho okolie.

Ho Chi Minh Posta

Ho Chi Minh Pošta

Ďalšie zaujímavé pamiatky sú napríklad Saigon Opera House, Ba Thien Hau Temple, Chua Vinh Nghiem,Chua Van Phat – Temple of ten thousand buddhas, Temple of the Buddha is Relic, Saigon Central Mosque.

Na nákupy môžete ísť napríklad sem: Ben Thanh Market, Saigon Square Shopping Mall, An Dong Market.

Vo Vietname sa pripravte na veľa motorkárov . V podstate na veľa miestach je jedno, či máte ako chodci zelenú alebo červenú. Nečakajte, že Vám zastavia – naložte sa dávkou odvahy a treba ísť, keď je troška menej áut alebo motorkárov. Čo máme odskúšané je to, že keď ide motorkár, snaží sa Vás obchádzať zozadu.

Keď sme odchádzali z Ho Chi Minhovo mesta, išli sme na tú istú zástavku, kde nás vyložil shuttle bus z letiska. Bus chodí približne každých 30 minút. Určite si treba na letisko nechať väčšiu rezervu. Na internete si skontrolujte, či Vám neposunuli aj let. Nám sa to presne stalo, let posunuli o 2 hodiny.  Konkrétne išlo o let z Ho Chi Minhova do Nha Trang. Leteli sme spoločnosťou Jetstar Pacific.

Môj tip – na vnútroštátne lety je dobrá aj vietnamská stránka alotrip (často sú tam lacnejšie letenky ako na iných weboch).

Keď toto mesto porovnám s Hanoiom, tak mne s manželom sa viac páčil Hanoi, ale určite to je vec vkusu 🙂