Hanoi – hlavné mesto Vietnamu

Hanoi je často vstupná brána do Vietnamu, u nás to bola výstupná. Toto mesto pôsobilo na mňa ázijsko – európskou atmosférou. Asi preto, že sa nám javilo ako najčistejšie vietnamské mesto, ktoré sme navštívili 🙂

Hoan Kiem Lake s Turlte Tower

Hanoi je raj na nákupy všetkého možného 🙂 My sme tu nakúpili hlavne kávu a oblečenie. Je dôležité zistiť si, aké množstvo potravín si môžete odniesť z krajiny. Konkrétne pri káve je to 3 kg na osobu. Čo sa týka káv, je to raj pre chuťové bunky. Veľmi dobrá je od zvieratka weasel 🙂 Ja osobne som si tam kúpila phin (filter na kávu), salko a doma skúšam robiť aj tradičnú vietnamskú kávu. Na nákupy môžete ísť napríklad na Dong Xuan Market a Night Market. My máme skúsenosť, že cez víkend je nočný trh osvetlený a oveľa väčší ako cez týždeň. V podstate skoro v celej starej, turistickej časti (Old Quarter) sa po uličkách predávalo všetko možné 🙂

Nakupovať potraviny sme chodili hlavne do Circle K a Vinmart. Čo sme si všimli, tak obchod Vimart bol trochu lacnejší a zoženiete tam rôzne vietnamské a ázijské špeciality od výmyslu sveta.

Hanoi predavacka ovocia

Predavačky ovocia si to s Vami radi na chvíľu vymenia

Čo sa týka pamiatok, nie je tam toho až tak veľa. Zaujímavá je napríklad Imperial Citadela of Thang Long – v roku 2010 bola zaradená do svetového dedičstva Unesco. Thanglongské cisárske mesto bolo postavené v roku 1110. Táto pamiatka sa skladá z dvoch oblastí – z archeologického náleziska pri ulici 18 Hoang Dieu a centrálenj oblasti s Citadelou dynastie Nguyen. Táto pamiatka bola otvorená každý deň okrem pondelka, v časoch od 8.00h do 11.30h, a potom v časoch od 13.30h do 17.00h. Vstupné bolo 30 000 VND. Blízko tejto pamiatky sa nachádza ďalšia – Ho Chi Minh MausoleumJe to miesto posledného odpočinku najpopulárnejšieho vodcu Vietnamu Ho Chi Minh-a, často prezývaného ,,strýko Ho“. Pamiatka je zatvorená v pondelok a piatok. Otvorená je teda od utorka do štvrtka, od 8.00 do 11.00h. Ďalšia zaujímavá pamiatka je St. Joseph’s CathedralZačala sa stavať v roku 1886. Architektonický štýl pripomína katedrálu Notre Dame de Paris. Podobne ako Katedrála Notre Dame v Ho Chi Minhovom meste, bol aj tento kostol jedným z prvých stavieb postavených francúzskou koloniálnou vládou v Indočíne. Je to najstarší kostol v Hanoi.

St. Joseph's Cathedral, Hanoi

St. Joseph’s Cathedral – „kópia“ Parížskeho Notre Damu

Ngoc Son Temple

Ngoc Son Temple

Krásne prechádzky sme si vychutnávali pri jazere Hoan Kiem Lake. Od septembra 2016 je časť okolo tohto jazera označovaná ako pešia zóna. To znamená, že od piatku 17,00 hod. do nedele večera tam nepremávajú ani autá, ani motorky. V jazere na ostrovčeku sa nachádza budhistický chrám Ngoc Son Temple. Ostrov, na ktorom je chrám postavený je známy ako Jade Island. Otvorený bol každý deň od 8.00h do 17.00h. a vstupné bolo 20 000 VND.

Posledný večer sme išli do divadla Thang Long Water Puppet Theater. Cena bola 100 000 VND na osobu a lístky si treba kúpiť dopredu. Otvorené bolo každý deň od 14.00h do 20.00h. Nemusíte sa báť, že neviete po vietnamsky 🙂 Tradícia vodného bábkového divadla pochádza z doby, keď boli ryžové polia zaplavené a dedinčania sa zabávali tým, že stáli po pás v hlbokej vode s bábkami nad hladinou. Predstavenia sprevádza vietnamský orchester hrajúci tradičnú hudbu pomocou bubnov, drevených zvonov, bambusových fláut a činel. Pre nás to bolo krásne ukončenie výletu v Hanoi.

Thang Long Water Puppet Theatre in Hanoi

Vodné bábkové predstavenie v Thang Long Water Puppet Theater

Všetky reštaurácie, ktoré sme vyskúšali, boli naozaj výborné a odporúčam ich. Ako prvú sme navštívili Gecko, kde nám priniesli veľké porcie, ceny sa pohybovali okolo 100 000 VND a viac. Trošku lacnejšie avšak stále veľmi chutne sa dalo najesť v Aubergine Cafe. Ak Vám je smutno za domovom a máte chuť si dať český smažák a české pivo, tak určite odporúčam Prague Pub v starom meste.

Na ulici si dávajte pozor, môže sa Vám stať, že Vás budú chcieť ošklbať ,,pofidérni“ Vietnamci. Keď sa manželovi začala trhať šľapka, skupinka Vietnamcov sediacich na chodníku sa mu na ňu vrhla, rýchlo ho vyzuli a chceli ju zalepiť a zašívať. Netreba sa ich báť, ale trvať na svojom, nech Vám obuv vrátia. Pýtali od nás 50 000 VND, dostali však 1000 VND. Ako píšem, netreba sa ich báť.

Hotel Asia Guest House, v ktorom sme bývali, bol v centre mesta. Veľmi ťažko sa nám hľadal, ani taxikár ho nevedel nájsť. Pri názve hotela svietilo na malej tabuli číslo 83 a to treba hľadať. Naša izba bola celkom veľká, čistá a čiastočne prerobená. Klíma, aj internet fungovali veľmi dobre. Raňajky boli v cene. V ponuke boli bagety a mohli ste si k nej vybrať napríklad omeletu, uvarené vajíčko, syr, atď. K tomu drink s banánom. Takže nič extra, ale postačilo ?

Cesta z mesta na letisko je pohodlná a jednoduchá. Existuje viacero možností ako sa naň môžete dostať. My sme išli autobusom 86. Detailne si o ňom môžete prečítať na tejto stránke: Letisko – doprava.

Odchodom z Hanoia sme dali Vietnamu bye-bye po takmer 3 mesiacoch ?