Ostrovy Gili – potápanie s korytnačkami

Vedeli ste, že na Gili Islands máte jednu z najväčších šancí si zaplávať s korytnačkami? Nemusíte ísť ani ďaleko, stretnete ich len pár metrov od pláži.

Ak uvažujete nad ostrovami Gili, máte na výber:

Gili Trawangan
Gili Meno
Gili Air

Gili Trawangan, pláž

Vylihovanie na Gili Trawangane

V podstate pravidlom je, že Gili Meno je najtichší, chodí tam najmenej ľudí. Gili Air je taký stred, ale podľa mňa tiež tichý. A Gili Trawangan navštevuje najviac ľudí, je tu najviac reštaurácií, obchodov, označuje sa aj ako párty ostrov.

Precestovala som viacero ázijských krajín, napríklad Thajsko, Malajzia, Vietnam – ale Gili Trawangan je zatiaľ moja srdcovka. Hlavne kvôli krásnym plážamplávaním s korytnačkami. Zaujímavé je aj to, že na ostrovoch Gili neuvidíte žiadne autá ani motorky. Len kone a bicykle 🙂

Gili Air, pláž

Pláž na Gili Air

Cesta z Bali na Gili Islands

Najhlavnejšie prístavy na Bali, z ktorých sa chodí na ostovy Gili sú Padang BayAmed. Počuli sme aj o prístave Serangan. Je to však súkromný prístav, a preto je z tadiaľ cena vyššia. Rýchle lode chodia aj z Padang Bay, aj z Amedu. Pomalšie ,,public boats“ chodia len z Padang Bay.

My sme cestovali na Gili Trawangan z Amedu rýchlou loďou. O Amede som už písala, že je tam krásny podmorský svet a určite ho odporúčam 🙂 Cenu na Gili Trawangan pre jedného sme zjednali na 225 000 IDR s vyzdvihnutím v hoteli. Cesta trvala jednu hodinu. Na Gili ostrovy to je z Amedu bližšie ako z Padang Bay.

Gili Trawangan

Gili Trawangan sa nazýva párty ostrov, ale napríklad v porovnaní s Phi Phi Island v Thajsku je to taký mini párty ostrov 🙂 Bolo tam však zopár nočným barov, kde hrali kapely a môžete tam vyskúšať napríklad aj beer pong 🙂

Pláž na Gili Trawangane

Krásna pláž na Gili Trawangane

Pre nás s manželom boli top korytnačky 🙂 Na Gili Trawangan sa chodí šňorchlovať väčšinou na sever, severo-východ ostrova. Korytnačky tu môžete vidieť celoročne, ale keďže aj oni migrujú, tak najviac sa ich tam nachádza  od júna do novembra (vrátane). Od decembra do februára tam najviac prší, preto aj šnorchlovanie nebude úplne ideálne – voda nebude úplne priezračná. Tunajší kedysi zbierali korytnačie vajíčka kvôli peniazom, ale pre ich ochranu sa vytvorili ,,korytnačie svätine” – turtle sanctuary a oni od týchto pytliakov vajíčka odkupujú. Korytnačky sa tam liahnu a sú tak chránené aj pre druhými predátormi. Na ostrovoch Gili sú dve korytnačie svätine, jedna je na Gili Trawangane a druhá na Gili Meno.

Korytnačia farma na Gili Trawangane

,,Korytnačia svätina” na Gili Trawangane

Môj manžel mal šťastie na korytnačky hneď prvý deň  Len tak si ležíme na pláži, rozprávame sa, že škoda, že sme dnes nevideli žiadne korytnačky. A v tom počujeme, ako jeden chlap kričí turtles, turtles. Manžel išiel za ním a vrátil sa po polhodine s krásnymi zážitkami. Videl tri korytnačky, boli obrovské, potápal sa s nimi. A áno, videla som ich aj ja na ďalší deň :-). Normálne som mala rešpekt pred nimi aké boli veľké. A takisto sú aj veľmi rýchle, dobré je ak máte plutvy, aby ste za nimi aj stíhali 🙂 My sme mali 100 percentnú úspešnosť 🙂 Vždy, keď sme išli šnorchlovať, vždy sme videli tieto krásne stvorenia. Šnorchlovali sme stále okolo 16.00h až 17.00h a vždy na severo – východe. Proste wau, I love Gili Trawangan 🙂

Na Gili Trawangane bol bankomat Commonwealth Bank, ktorý určite v Indonézii odporúčam.

Kto má chuť si zacvičiť, nie je problém, bola tam aj posilňovňa. I keď podľa manžela dosť základná. Cena za vstup bola 50 000 IDR.

Čo sa týka reštaurácií, v podstate sme si obľúbili dve. Prvá bola Green Cafe. Reštaurácia sa nachádza pri nočnom markete, podávajú tu hlavne miestne špeciality, ako Satay (grilované kuracie / rybacie mäso na špajdli s arašidovou omáčkou ),  Nasi Goreng (opražená ryža s kuracím mäsom a volským okom). Prípadne si možete dať tuniaka s hríbovou omáčkou. Na pitie sme si dávali čerstvý kokos. Určite si ho dajte preseknúť a lyžičkami alebo nožíkom vyjedzte stred. Je to taká chuťovečka 🙂 Veľa ľudí len vypije vodu z kokosa a nedá si ho preseknúť, a to je podľa mňa veľká škoda.

Druhá naša obľúbená reštaurácia bola vegánska Pituq Cafe. Mali tam samé dobrôtky. Porcie neboli až také veľké, ale pri tej úžasnej chuti to vôbec nevadí.

Pituq Cafe na Gili Trawangane

Úžasné jedlo v reštaurácii Pituq Cafe na Gili Trawangane

Celý pobyt nám spríjemňoval aj hotel, v ktorom sme bývali Ruman Kunduh. Bol blízko prístavu. Je to výhoda hlavne pri príchode a odchode – nemusíte tak ďaleko šľapať s kuframi 🙂 V okolí sa nenachádzala žiadna mešita, takže Vás o 4.00h ráno nezobudia modliaci sa moslimovia 🙂 Muž so ženou, ktorí sa starali o tento hotel boli naozaj veľmi milí, za lacno Vám tam požičajú bicykle.

Nedá mi nespomenúť výlet – šnorchlovanie po všetkých troch Gili islands. Cena bola 100 000 IDR na osobu vrátane výbavy na šnorchlovanie. Videli sme krásne korále, krásne rybičky a aj korytnačku.

Určite nezabudnite na pozretie západu slnka. Je to balzam na dušičku 🙂 Odporúčam si požičať bicykle a prejsť si celý ostrov, stojí to za to.

Západ slnka nad Bali

Západ slnka nad Bali z Gili Trawanganu

Po týždni strávenom v tomto raji sme sa rozhodli navštíviť aj ostrov Gili Air.

Gili Air

Lombok z Gili Air

Indonézske loďky na Gili Air s výhľadom na Lombok

Na tento ostrov sme išli z Gili Trawangan ,,public boat“. Lístok sme kupovali v prístave a cena bola 40 000 IDR pre jedného. Človek by povedal, že je to tak blízko, že tam kameňom dohodí  :-). Cesta však trvala cca 40 minút, pretože najprv sa ide na Gili Meno a až potom na Gili Air.

Bývali sme v hoteli Melbao. Bol to hotel s dobrou cenou, 5 minút od prístavu. Izba bola pekná, s klímou a v cene boli aj raňajky. Tie boli naozaj pestré a chutné. Pri hoteli sme si trhali mangá, takže čerstvosť na prvom mieste 🙂

Za dva dni sme nestihli prejsť veľa reštaurácií, ale odporúčam túto Ruby’s Cafe. Musím priznať, že prvý dojem nebol moc dobrý. Bol tu slabší výber a len lokálne jedlá. Keď však jedlo doniesli a ochutnali sme ho, náš názor na reštauráciu sa rýchlo zmenil. Porcie boli veľké a veľmi chutné.

Bohužiaľ, na Gli Air sa nám nepodarilo vidieť korytnačky.

Keď tieto dva ostrovy porovnám, určite u nás vyhráva Gili Trawangan. A prečo? Podľa nás tam bola čistejšia voda, korále s rybičkami hneď blízko pláže, pri šnorchlovaní sme stále videli korytnačky, väčšie možnosti na večerný život. A nebojte sa, keď nebudete bývať pri hlavnej ulici, nie je to tam vôbec hlučné. Dokonca na západnej časti je to veľmi tiché.

Tip – Keď budete vyberať hotel, pozerajte, či pri ňom nie je mešita. Moslimovia sa modlia už okolo 4 hodiny ráno.

Tip – Nezabudnite si so sebou pribaliť aj topánky do mora proti morským ježkom alebo korálom.

A ako sme sa dostali z týchto ostrovov naspäť na Bali? Objednali sme si rýchlu loď na Gili Trawangane. Cena bola 300 000 IDR na osobu. Odchádzali sme ale z Gili Air a išli cez Padang Bay do Ubudu. Z Gili Air sa odchádzalo z prístavu. Najprv si musíte urobiť checking. V prístave je to označené, nemusíte sa báť, že to nenájdete. A potom už len vyzeráte Vašu loď. My sme išli spoločnosťou Eka Jaya Fast Boat. Bola to najväčšia loď a teda určite bezpečnejšia ako ostatné malé lode. Keď prídete do Padang Bay, choďte hneď na parkovisko a tam vyzerajte shuttle bus. Pripravte sa na veľa taxikárov, ktorí Vás budú otravovať cestou na parkovisko. Niektorí môžu aj zavádzať, že autobus tam nie je alebo že autobusom to je pomalé a nevyloží Vás pri hoteli a ostatné bla, bla, bla…Stačí si ich nevšímať a ísť si po svojom 🙂

Tento článok ukončím jednoducho:

I LOVE GILI ISLANDS

Pláž na Gili Air

Pláž na Gili Air

Keď zo slnečného Gili Trawanganu vidíte ako v Lomboku prší

Hojdanie sa na pláži

Night Market Gili Trawangan

Gili Trawangan, pláž

Dážd nad Lombokom

Pláž, Gili Air

Gili ostrovy korytnačky