Da Nang a mesto módy Hoi An

Musím sa priznať, že v prvom momente som mala z Da Nangu také zmiešané pocity. Oproti Nha Trangu sa mi to zdalo byť nudné, málo turistov.

Na druhej strane pláž bola krásna, dlhá a s pozvoľným vstupom do mora. Čiže pre osôbky ako ja, ktoré sú paranoidné zo žralokov je to ideál 🙂 Pred slniečkom sa môžete schovať buď pod palmami alebo na lehátkach.  Piesok bol veľmi jemný a mal takú zvláštnu farbu. Bola to zmes farby bledučko hnedej, troška čiernej a plus trblietky. Bolo to naozaj zaujímavé.

Da Nang pláž

Tieto pláže sú raj pre surferov.  Rátajte s tým, že more je nepokojnejšie a môžete sa šantiť vo vlnách 🙂 Raz tu aj pršalo celý deň, more bolo také rozbúrené,  že sa dalo plávať iba na vyhradených miestach a pod dozorom plavčíka. Musím sa priznať, že na tomto mieste som s manželom prvýkrát vyskúšala surf. Nuž, všetko je raz poprvé 🙂

Ja na surfe, Da Nang

Ja na surfe v Da Nangu

No čo Vám poviem, zábavka na celý deň, supeeeer a odporúčam 🙂 Oproti druhým miestam je to tam mega lacné. Surf sa dal požičať na celý deň za 100 000 VND, čo je cca 4 eurá. My sme si požičali tu Tam’s Pub and Surf Shop.

Bývali sme v tomto hoteli: My An Dong Hotel. Cez internet sme si objednali izbu s manželskou posteľou. Keď sme prišli do hotela, pani na recepcii nás najprv privítala s raňajkami, ktoré sme ani nemali zaplatené 🙂 Potom nám ukázala izbu s manželskou posteľou, aj izbu s dvomi oddelenými lôžkami. Mohli sme sa rozhodnúť, ktorú chceme. Vybrali sme si izbu s dvomi oddelenými lôžkami. Bola väčšia, modernejšie zariadená a s väčším balkónom. Check-in bol oficiálne o 14,00 hod., ale nemali problém nás ubytovať už o 8.00hod. ráno. Podľa mňa hotel nevyzeral zle, mal však svoje nedostatky. Upratovali tam každý tretí deň, nebol až tak čistý a niektoré veci boli ako keby len na oko pekne urobené. Pri oknách a dverách boli veľké medzery, takže netreba sa čudovať, keď Vás večer príde navštíviť jašterička, čo je vo Vietname ale bežné 🙂 My sme si zvykli a popravde sa nám už nechcelo sťahovať. Veľké plus bolo, že tam pracovali veľmi milí ľudia. Tetuška na recepcii nám každý deň pripravovala raňajky aj s kávou zadarmo 🙂 Dokonca sa nám stalo, že aj do izby nám doniesla ovocie, no all inclusive 🙂 Môžete si tam požičať aj bicykle zadarmo. Samozrejme sme ich využívali skoro každý deň.

Na cestách sa treba pripraviť na poriadny adrenalín. Je tam veľa motorkárov a je jedno, či majú zelenú, oranžovú alebo červenú – stále sa tvária, že majú zelenú a idú 🙂 Na bicykloch sme chodili aj na pláž. Nebolo to ďaleko, ale asi sme spohodlneli 🙂

A kde na výlety?

Určite odporúčam Lady Buddha s krásnym výhľadom na mesto Danang a na pláž. Pre zaujímavosť – samotná socha Lady Buddha je vysoká až 70m, pre porovnanie Socha slobody v New Yorku má 46m.

Da Nang Lady Buddha

Da Nang Lady Buddha

Da Nang vyhlad na mesto

Výhľad na Da Nang

V tomto areáli sa nachádzala aj druhá pamiatka Linh Ung Pagoda. Tieto pamiatky boli ďalej od mesta, v kopcoch, takže sa sem môžete dostať buď taxíkom alebo motorkou. My sme zvolili taxík. Z mesta tam to bolo cca 170 000 VND.

Linh Ung Pagoda v Da Nangu

Linh Ung Pagoda v Da Nangu

Dohodli sme sa s taxikárom, že nech nás počká a naspäť nás zobral do mesta ku katedrále.

Cathedrala Da Nang

Cathedrala v Da Nangu

Celkovo cena taxíka bola cca 300 000 VND. Za to, že nás počkal pri pamiatke Lady Buddha si neúčtoval nič. Sám povedal, že počká a vypne taxameter 🙂 Na internete som čítala, že je lepšie, keď sa takto dopredu dohodnete, lebo potom buď máte problém nájsť voľný taxík alebo bude prehnane drahší. Popravde katedrála nás až tak nenadchla. Potom sme sa poprechádzali po meste, boli sme na trhu Han Market a prešli sme sa až k modernému mostu Dragon Bridge. Pre zaujímavosť, v noci cez víkend drak chŕli oheň:

A čo reštaurácie? Mali sme tam jednu obľúbenú, kde sme si požičali aj surfy:  Tam’s Pub and Surf Shop.

Tams pub photo

Nebola to jedna z tých nóbl reštaurácii. Ale bolo tam toho oveľa viac. Skvelé jedlo, skvelá obsluha, skvelá atmosféra. Na stenách boli povešané súkromné fotky majiteľky (jej detstvo, vojnové časy a fotky s návštevníkmi). Z tých fotiek išla nádherná energia, ktorá nás dobíjala 🙂 Burgre (aj výborne vegetariánske) boli za 100 000 VND, inak jedlá od 50 000 do 110 000 VND. A boli tam najúžasnejšie smoothie. Keď si spomeniem na mangové, normálne sa mi zbiehajú slinky 🙂 Určite odporúčam.

Takisto sa nám páčila aj táto Thung Phi BBQ. Zažijete tam skvelý zážitok už len tým, že jedlo si ugrilujete sami. Na stôl čašníčky donesú malý gril a zábava sa môže začať 🙂

Jedlo si tu musíte ugrilovať samy

Jedlo si tu musíte ugrilovať samy

My sme najprv pozerali, ,,že to čo je“ 🙂 – ale naozaj neľutujem, stojí to za to. Nám veľmi chutilo mäsko na thajský spôsob.

Kto by mal chuť si posedieť na čapované pivko odporúčam podnik Draft beer, ktorý bol neďaleko pláže. Hrá tam skvelá hudba a veľké čapované pivko tam stálo cca 50 000 VND, čo je v porovnaní s inými podnikmi v meste veľa (malé pivo stojí  od 10 000 VND), ale podnikov s čapovaným pivom tu je len pár. Cítite sa tam, ako by ste boli na žúrke a svet je jedna veľká pohodička 🙂

Hoi An

Jeden celodenný výlet si môžete urobiť do mesta Hoi An. Ja to nazývam vietnamské Benátky. V roku 1999 bol zaradený do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva Unesco. Od 16. storočia bol významným námorným prístavom. Európania poznali toto mesto počas jeho najväčšj slávy v 16. – 17. storočí pod názvom Faifo. Zaujímavosťou je, že práve z Hoi An sa začalo kresťanstvo šíriť do Vietnamu.

Z Danangu do Hoi An sme išli autobusom. Jednosmerný lístok bol 30 000 VND na osobu. Autobusy premávali každých 20 minút, posledný išiel o 17:50h. Prikladám mapku s detailami: Vietnam Bus. Autobus miestnym iba pribrzdil (ako zo Slunce, seno: Nezastavujem, máme zpoždění 🙂 ), nám ako turistom na sekundičku zastal a sprievodca nás rýchlo hnal do autobusu. Nečudujte sa ak počas jazdy vodič a sprievodca fajčia.

Vietnamske Benatky, Hoi An

Vietnamské Benátky

Podľa mňa to bolo krásne historické mesto. Bolo tam naozaj veľa pamiatok a môžete aj lacno nakúpiť. Napríklad dlhé letné šaty za cca 5 eurá. To poteší. Nie nadarmo sa hovorí, že je to mesto módy a ževraj sú tam najlepší  krajčíri z Vietnamu. Oblek na mieru sa tam dal ušiť od 55 EUR.

Ak chcete ísť pozrieť pamiatky, musíte si v office pri Japanese Covered Bridge kúpiť lístok. My sme si kúpili lístok na 5 pamiatok. Pre jedného bola cena 120 000 VND.  Napríklad sme boli pozrieť Fuksian Assembly Hall, Japanese Covered Bridge, Quang Trieu Cantonese Assembly Hall, atď.

Hoi An zahrada

Záhrada v Fujian Assembly Hall

Na obed sme chceli niečo európske, tak sme išli do talianskej reštaurácie Nha Hang Casa Italia. Hlavné európske jedlá boli tak za cca 100 000 – 150 000 VND na osobu. Všeobecne Hoi An je viac turistické mesto ako Danang.

Hoi An prechadzka v uliciach

Hoi An – staré mesto

Hoi An ulicky

Úzke uličky v Hoi An