Dračia zátoka a ostrov Cat Ba

Ako už píšem v názve článku, tento ostrov by som výstižne a jednoducho opísala, že to bol balzam na dušu 🙂 Ostrov Cat Ba je národný park Vietnamu a v roku 2004 bol zaradený do svetového dedičstva UNESCO.

Výhľad na Halong Bay z Canon Fort

Výhľad na Halong Bay z Canon Fort

V Haiphongu na letisku sme si zobrali taxík do prístavu Benh Binh za cca 100 000 VND a odtiaľ sa doplavili loďou na ostrov Haiphong. V Benh Binh bolo veľa spoločností, ktoré nám ponúkali transport na ostrov Cat ba. Ceny lístkov sa pohybovali v rozpätí od 110 000 VND do 220 000 VND v závislosti od toho, či chcete ísť pomalou alebo rýchlou loďou a tiež od toho, či je transport iba lodný alebo kombinácia autobus – loď. My sme vzužili prvú možnosť – cena bola 150 000 VND. Loď vyzerala byť staršia, na prvý pohľad sa mi zdalo, že je to nákladná loď, čo sa mi veľmi nepozdávalo ?

Naša loď na Cat Ba Island

Naša loď na Cat Ba Island

Pri kúpe lístkov nám tvrdili, že cesta trvá hodinu aj pol, no očividne nemali správny pojem o čase, nakoľko cesta trvala skoro 3 hodiny… Naša loď mala na ostrove Cat ba dve zástavky. Na sever (prvá zástavka) to naozaj trvalo hodinu aj pol, tu však turisti neostávajú, takmer sa tam nenachádzajú hotely… Poviem Vám ale jednu vec – vôbec mi nevadilo, že sme boli na lodi tak dlho. Krásna príroda so skalami všade okolo nás nám naozaj hladili dušičku ?

Halong Bay, Vietnam

Dračia zátoka (Halong Bay) vo Vietname

Pláže boli naozaj krásne a ten výhľad stál za to. Sú tam tri pláže (Cat Co 1, Cat Co 2, Cat Co 3) v podstate blízko seba. My sme najčastejšie chodili na prvú – Cat Co 1. Veľmi zaujímavá bola aj cesta z Cat Co 1 na Cat Co 3. V podstate idete cez schodíky, ktoré sú na útese. Je tam krásny výhľad – môj muž sa nevedel s fotením zastaviť 🙂

Pláž Cat Ba Island

Pláž Cat Co 1 na Cat Ba Island

Keď som si na internete pozerala fotky cestovateľov, bála som sa, že pláže budú preplnené. Opak bol pravdou. Asi preto, že sme prišli mimo sezónu – koniec septembra, začiatok októbra. Bohužiaľ musím napísať, že ani tam som nemala pocit, že by si domáci vážili prírodu okolo seba a v dôsledku toho môžete sem – tam vidieť v mori plávať nejaký ,,bordel“.

Ďalší výlet na Cannon Fort bol super. Táto atrakcia sa nachádza na vrchole kopca vysokého 177 metrov. Návštevníkom ponúka možnosť vidieť staré bunkre, heliport, vojenské múzeum a úchvatný výhľad na Cat Ba Island, Lan Ha Bay.

Cannon Fort, Cat Ba

Cannon Fort, Cat Ba

My sme cestu absolvovali pešo, veľa ľudí však prišlo na motorkách. Vstupné – 40 000 VND na osobu. K vrcholu to od nášho hotela trvalo cca 30 minút. Pripravte sa, že Vám cestu sem tam skrížia kozy alebo sliepky ?

Na ostrove sídli veľa spoločností, ktoré ponúkajú rôzne výlety – napríklad Halong Bay, Cat Ba National park, Lan Ha Bay, Sapa. Je lepšie, keď si obeháte viacero spoločností a porovnáte ceny. Napríklad v hoteli nám povedali, že jednodňový výlet na Halong Bay (Dračia zátoka) stojí 355 000 VND, inde sme našli cenu 270 000 VND na osobu. Halong Bay sa skladá z mnoho vápencových ostrovov rôznych veľkostí, konkrétne 1 969 ostrovov, a z toho 989 má aj svoje pomenovanie. Mnohé výbežky neboli vôbec preskúmané – nikdy do nich nevkročila živá noha. Dračia zátoka je od roku 1994 zapísaná do svetového dedičstva UNESCO. Patrí medzi 7 nových divov sveta. Je to najnavštevovanejšie miesto vo Vietname a láka nie len turistov, ale aj rôznych filmárov (film Indočína, James Bond Zajtrajšok nikdy neumiera). Bol to naozaj veľmi zaujímavý výlet. Ako prvý sme si prvýkrát v živote vykúšali kayaking, čo bola naozaj sranda. Našťastie sme sa neprevrátili ? Na kayaku sme sa mohli ísť pozrieť aj do dvoch jaskýň, v ktorých sme ako bonus videli lietajúce netopiere ? Na ostrovoch je mnoho jaskýň, z toho je ale len 20 prístupných pre turistov.

Kayaking, Dračia zátoka

Kayaking v Halong Bay vo Vietname

Krasová jaskyňa, Dračia zátoka

Kayaking v krasovej jaskyne v Ha Long Bay

Kayaking, Ha Long Bay

Kayaking v Dračej zátoke vo Vietname

Potom nám na lodi urobili naozaj pestrý obed – ryža, kuracie mäso so zeleninou, rolky, vajíčka. Neskôr sme šnorchlovali a poslednou zástavkou bol Monkey Island. Tu sa dalo vyšľapať až na vrch ostrova. Treba si na to však zobrať vhodnú obuv. Výhľad stál naozaj za to:

Ha Long Bay, Monkey Island

Monkey Island v Ha Long Bay

A čo tipy na reštaurácie? Po takmer 3 mesiacoch vo Vietname sme už boli vietnamskými jedlami presýtení, vyhľadávali sme preto skôr západnú kuchyňu ?

Našou najobľúbenejšou sa stala My Way Cafe restaurant. Skvelé boli ugrilované kuracie prsia s rôznymi omáčkami (70 000 VND). Keď ju navštívili prvýkrát, poprosili sme si viac ryže. Vždy, keď sme sem išli, dávali nám jej zadarmo viac, čo bolo veľmi milé ? Okrem vietnamských špecialít podávali aj špagety na mnoho spôsobov.

Za spomenutie určite stojí jediná pekáreň na ostrove Family Bakery, kam sme často chodili kupovať bagetky (5 000 VND) a menší toastový chlieb (10 000 VND), chutné boli aj šišky s čokoládou (10 000 VND). Ochutnali sme tu viac koláčov, ale podľa nás boli priemerné. Napriek tomu predstavovali príjemnú sladkú zmenu ?

Bývali sme v hoteli Catba Palace. Nenachádzal sa veľmi blízko pláže. Cesta pešo trvala 15 minút. Naša izba však bola krásna, veľká, s nádherným výhľadom na hory. No čo vám poviem, sem – tam mi napadlo, aby sme sa presťahovali bližšie k pláži, no keď sme pozerali iné hotely, ich izby boli polovičnej veľkosti oproti našej a nevyzerali tak dobre a čisto. Takže sme sa radšej trošku prešli ? Personál bol veľmi milý a ochotný.

Pri odchode z ostrova určite odporúčam znovu obehať viac spoločností a porovnať ceny. My sme cestovali do hlavného mesta Hanoi. Nedá mi nespomenúť, že nakoniec sme museli do Hanoia cestovať skôr, ako sme plánovali. Do cesty sa nám postavil tajfún. V podstate som si myslela, že keby sa niečo takéto stalo, určite nás budú varovať v hoteli. Nestalo sa, dozvedeli sme sa o ňom od známych zo Slovenska. Takže určite odporúčam sledovať na internete výstrahy na miestach, kde sa práve nachádzate. Z Cat Ba Island sme vyrazili už o 6,00h ráno. Ako transport sme využili kombináciu bus – loď – bus. Do Haiphongu sme dorazili naozaj veľmi rýchlo, tam sme ale prestupovali do iného autobusu a dlho sme tam čakali. Cesta do Hanoia trvala celkovo 5 hodín. V cestovnej agentúre nám povedali, že konečnou zástavkou bude vlaková stanica v Hanoi, čo je v podstate centrum mesta. Všetkých nás však vyložili niekde na okraji mesta. Našťastie sme sa dohodli ešte s jedným párikom a spolu sme si zobrali taxík. Do centra to stálo cca 300 000 VND dokopy.

Takže vo Vietname si do batôžka pribaľte veľkú dávku trpezlivosti a tiež náhradné nervy ?

Plávajúca rybárska dedina, Halong Bay

Stovky rybárov žijú v plávajúcich rybárskych dedinách

Rybári v Dračej zátokeDračia zátoka, VietnamVietnamský James Bond, Dračia zátokaHalong Bay, VietnamDračia zátoka, Vietnam